Мақсаты: Балалардың жабайы және үй жануарлары туралы білімін қамтамасыз ету.
Танымдық міндеті: Балалардың жабайы және үй жануарлары туралы білімін қамтамасыз ету. Жануарлар мен олардың балаларын ажырата білу қабілетін қалыптастыру, өздерінің атауларын дурыс байланыстыру. Балаларды жаңа жануарлармен таныстыру арқылы балалардың көкжиегін кеңейту.
Даму міндеті: Балалардың психикалық процестерін дамыту: назар аудару,еске түсіру,ойлау. Артикуляциялық аппарат бойынша келісілген сөйлеуді дамытуға ықпал ету.
Тәрбиелеуші міндеті: қоршаған әлемге махаббат сезімін тәрбиелеу,тірі табиғаттың тұрғындарына ұқыпты қарау.
1)Сабақ барысы
Кіріспе бөлімі (әңгіме)
Балалар тәрбиешіге жақындайды.
Тәрбиеші:Балалар қараңдаршы бізге бүгін қонақ келді.Сәлем берейік!
Балалар:Сәлеметсізбе!
Тәрбиеші:Балалар серуендеуді жақсы көресіңдер ме?
Балалар: Иә!
Тәрбиеші: Серуенге қайда баруға болады?
Балалар: саябаққа, қала ішінде, орманда.
Тәрбиеші:Адамдар алыс серуенге шыққанда-оны саяхат деп айтады.Қалай ойлайсыңдар саяхатқа немен шығуға болады?
Балалар: Жаяу, автобуспен, автокөлікпен.
Тәрбиеші:Саяхатқа жаяу ғана емес ұшқышпен, поездбен, қайықпен шығуға болады. Ал біз бүгін саяхатқа әуе шармен барамыз.
Негізгі бөлім (саяхат)
Тәрбиеші:Тезірек арқанды ұстайық саяхатымызды бастайық.
Балалар: ән айтады.
Тәрбиеші:Мінекей біздің бірінші аялдамамыз. Қызық, осы үйде кім тұрады екен? (балалардың жауабы)
Тәрбиеші:Дурыс, біз қазір тақылдатып сұраймыз, кім осы үйде тұрады. Балалар есікті тақылдатып сұрайды;
Сәлеметсізбе, кім осында тұрады?
Тәрбиеші: Балалар жұмбақты шешіп көрейік;
Тікірейіп құлағы
Менен бұрын тұрады.
Бойын жазып керіліп,
Беті-қолын жуады.
Ол кім?
Балалар: Мысық.
Тәрбиеші:Балалар айтыңдаршы, мысық үй немесе жабайы жануар ма?
Балалар: Үй жануары.
Тәрбиеші:Неге мысық үй жануары деп ойлайсыңдар?
(балалардың жауабы)
Тәрбиеші:Қандай үй жануарларын сендер тағы білесіңдер?
(балалардың жауабы)
Тәрбиеші:Ал енді балалар өздеріне ұнайтын суретті алып төлін табындар.
(Балалардың жауабы)
-Итте-күшік,
-Мысықта-марғау,
-Тауықта-балапан,
-Сиырда-бұзау тб.
Тәрбиеші:Жарайсыңдар! Бізге қонаққа үй жануарлары келді
Сендер оларды таныдыңдар ма?Егер танысандар,олар қандай дыбыс шығарады?
(Балалардың жауабы)
2) Сергіту сәті.
3) Тәрбиеші:Біздің саяхатымызды жалғастырайық арқанды ұстайық.
- Мінекей біздің екіншіі аялдамамыз.Біз қайда келдік?
Балалар:Орманға.
Тәрбиеші:Қандай жануарлар орманда тұрады?
Балалар:Қояндар,қасқырлар, аюлар
Тәрбиеші:Орманда тұратын жануарларды қалай атайды?
Балалар: жабайы жануарлар.
Тәрбиеші:Дұрыс балалар, жабайы жануарларға түлкі, қасқыр, аю, тиын жатады.
4) Тәрбиеші:Ал енді сендерге таныс ойынды ойнайық: өздеріне ұнайтын суретті жануарлармен алып төлін табындар.
Жануарлар мен олардың төлін атандар:
-Қоянда-қоян,
-Қасқырда-қасқыр,
-Тиында-тиын тб.
Біздің серуеніміз орманда аяқталды, балабақшаға қайтуға уақыт келді.
6)Слайд –жануарлар бізге қандай пайда әкеледі
Ойын: «Кім артық»
Қорытынды бөлімі (әңгіме,ойын).
Осымен біздің саяхатымыз аяқталды. Біз балабақшаға келдік.
Балалар сендерге серуеніміз ұнады ма? (Иә)
Біз сендермен қайда болдық? (Балалардың жауабы)
Қандай жануарларды біз еске алдық? (Балалардың жауабы)
Балалар, сендер бүгін жаксы сабақта қатыстыңдар сондықтан, мен сендерге сыйлық бергім келеді.